Trwa ładowanie...

 

Trwa zapisywanie na newsletter...

Informacja o zmianie Szczegółowego Opisu Osi Priorytetowych Programu Wiedza Edukacja Rozwój

Informujemy, że 28 listopada 2016 r. Pan Minister Paweł Chorąży podpisał szóstą wersję SZOOP PO WER (Szczegółowego Opisu Osi Priorytetowych Programu Wiedza Edukacja Rozwój), a zmieniona treść dokumentu jest stosowana od tego dnia. Zmiany wprowadzone do SZOOP PO WER obejmują następujące kwestie:

  1. Aktualizacja zapisu w Działaniu 2.1 przy typie beneficjenta i grupie docelowej na Pełnomocnik Rządu ds. Równego Traktowania.
  2. Rozszerzenie możliwości zastosowania trybu pozakonkursowego w typie operacji nr 6 w ramach Działania 2.10 – oprócz dotychczasowej możliwości realizacji w trybie pozakonkursowym rewizji treści nauczania, rozszerzono tryb pozakonkursowy również o możliwość tworzenia zestawów narzędzi edukacyjnych.
  3. W Działaniu 2.17:
    • rozszerzenie o tryb pozakonkursowy realizacji projektów w ramach typu operacji: Szkolenia dla sędziów, urzędników i innych pracowników zatrudnionych w sądach powszechnych, prokuratorów, urzędników i innych pracowników powszechnych jednostek organizacyjnych prokuratury oraz Ministerstwa Sprawiedliwości wspierające wdrażanie modeli zarządzania zasobami ludzkimi, finansami, informacją i komunikacją, świadczenie usług informatycznych, a także kontroli zarządczej oraz obsługi interesanta.
    • Dodanie Prokuratury Krajowej do grona beneficjentów typu operacji: Szkolenia dla sędziów, urzędników i innych pracowników zatrudnionych w sądach powszechnych, prokuratorów, urzędników i innych pracowników powszechnych jednostek organizacyjnych prokuratury oraz Ministerstwa Sprawiedliwości wspierające wdrażanie modeli zarządzania zasobami ludzkimi, finansami, informacją i komunikacją, świadczenie usług informatycznych, a także kontroli zarządczej oraz obsługi interesanta.
    • Zmiana trybu realizacji typu operacji: Utworzenie i rozwój Biur Obsługi Interesanta w sądach z konkursowego na pozakonkursowy. Podmiotem uprawnionym do składania wniosków  o dofinansowanie będzie Ministerstwo Sprawiedliwości.
    • Zmiana trybu realizacji typu operacji: Opracowanie narzędzia badającego wpływ zmian legislacyjnych na praktykę sądową i prokuratorską oraz określanie potrzeb szkoleniowych z z konkursowego na pozakonkursowy. Podmiotem uprawnionym do składania wniosków  o dofinansowanie będzie Krajowa Szkoła Sądownictwa i Prokuratury.
  4. W Działaniu 2.18 dodanie Ministerstwa Finansów do grona beneficjentów typów operacji: (1) Wdrażanie rozwiązań organizacyjnych w jednostkach administracji skarbowej (w szczególności w obszarze zarządzania procesowego i alokacji zasobów w realizacji procesów, zarządzania przez cele, komunikowania się, benchmarkingu narzędzi zarządczych, zarządzanie przez kompetencje), (2) Organizacja i przeprowadzenie specjalistycznych szkoleń dla pracowników administracji skarbowej uczestniczących w wydawaniu decyzji administracyjnych z zakresu problematyki prawnej i proceduralnej.
  5. Rozszerzenie możliwości zastosowania trybu pozakonkursowego w Działaniu 3.1, tak aby możliwa była realizacja projektu pozakonkursowego pn. Opracowanie modelowych programów kształcenia nauczycieli (dotychczas tryb pozakonkursowy w Działaniu 3.1 przewidziany był tylko dla systemu praktyk w PWSZ). 
  6. Załącznik 2b:
    • w definicji wskaźnika Odsetek objętych wsparciem EFS absolwentów uczelni, którzy podjęli zatrudnienie w ciągu 12 m-cy od zakończeniu kształcenia dodanie zapisu: Sytuacja zatrudnienia, którą mierzy wskaźnik, może mieć miejsce w dowolnym czasie od zakończenia kształcenia przez uczestnika do upływu 12 miesięcy, bez konieczności trwania tej sytuacji w momencie pomiaru. Wskaźnik nie obejmuje osób, które kontynuują naukę na studiach wyższych.  
    • zmiana definicji wskaźnika liczba osób, które podniosły kompetencje w ramach działań uczelni wspartych z EFS, poprzez doprecyzowanie zapisu i momentu pomiaru wskaźnika w odniesieniu do kompetencji uzyskanych w wyniku realizacji działań uczelni innych niż realizacja programu kształcenia.
    • zmiana definicji wskaźnika liczba podmiotów ekonomii społecznej, które skorzystały ze zwrotnych instrumentów finansowych w programie. Wskaźnik będzie mierzył liczbę udzielonych pożyczek, a nie liczbę podmiotów.
    • zmiana metodologii wskaźnika produktu: Liczba pogłębionych konsultacji społecznych przeprowadzonych dzięki wsparciu EFS polegająca na rozszerzeniu zakresu aktów prawnych, które mogą być przedmiotem konsultacji społecznych o akty prawne zawarte w wykazach prac legislacyjnych prowadzonych przez Prezesa Rady Ministrów lub poszczególnych ministrów zgodnie z ustawą z dnia 7 lipca 2005 r. o działalności lobbingowej w procesie stanowienia prawa.
    • zmiana definicji wskaźnika produktu: Liczba osób objętych wsparciem w ramach programów mobilności ponadnarodowej. Momentem pomiaru wskaźnika będzie otrzymanie przez osobę pierwszej formy wsparcia w ramach projektu, a nie podpisanie umowy.
  7. Załącznik 4 - wprowadzono aktualne wersje Rocznych Planów Działania na 2016 i 2017 rok. 
  8. Załącznik 5 – uzupełniono o wykaz wszystkich zidentyfikowanych do tej pory w ramach PO WER projektów.