Trwa ładowanie...

 

Trwa zapisywanie na newsletter...

Innowacje na ludzką miarę – wsparcie rozwoju mikroinnowacji w obszarze usług opiekuńczych dla osób zależnych

Opis projektu

Egzamin ze ścielenia łóżka, zakupów, zapinania zamka w kurtce, parzenia herbaty, używania kserokopiarki, mopa czy Worda? Tak! W innowacyjnym systemie motywacyjnym dla osób z niepełnosprawnością intelektualną opartym na systemie sprawności harcerskich.

System zaprojektowała, wspólnie z psychologiem Agnieszką Wróblewską, Danuta Kłopocka, prezes gdyńskiej Fundacji Adapa. Pani Danuta w młodości była harcerką, dziś jest mamą niemal dorosłego syna z autyzmem.

Zespół fundacji opisał dokładnie 80 codziennych czynności, dla każdej zaprojektował mistrzowską przypinkę. – Aby zdobyć tytuł, trzeba zdać prawdziwy egzamin, bez żadnej taryfy ulgowej. Skoro mamy uczyć prawdziwego życia, stres jest jego nieodłączną cechą. Egzaminy przeprowadzamy dwa razy w roku. Aby zostać mistrzem, trzeba samodzielnie wykonać wszystkie pięć dokładnie opisanych w podręczniku kroków. Trzy poprawnie wykonane kroki to tytuł czeladnika – opowiada Danuta Kłopocka.

Innowację pomogło rozwinąć gdyńskie Laboratorium Innowacji Społecznych za pomocą projektu realizowanego wspólnie z Pracownią Stocznia z Warszawy. – Interesują nas nie kosztowne technologie, ale innowacje na ludzką miarę. To często proste rozwiązania, ale zawsze z potencjałem wprowadzenia realnej zmiany – tłumaczy Katarzyna Ziemann, zastępca dyrektora gdyńskiej placówki. – Nasi innowatorzy działali niczym saperzy – sprawdzali, czy w tych rozwiązaniach nie ma min. Dziś bez obaw możemy polecać je innym – dodaje Zofia Komorowska z Fundacji Stocznia.

Innowacja społeczna powstała w ramach większego projektu pn. „Innowacje na ludzką miarę – wsparcie rozwoju mikroinnowacji w obszarze usług opiekuńczych dla osób zależnych”.

Owocem innowacji jest podręcznik oraz album na naklejki i przypinki, z którego korzystają dziś wszystkie Warsztaty Terapii Zajęciowej w Pomorskiem.

Projekt w liczbach:

 • 80 opracowanych tytułów mistrzowskich
 • ponad 100 osób w programie
 • ponad 600 zdobytych tytułów mistrzowskich

 

Galeria

 • 1. Integracja uczestników projektu

  1. Integracja uczestników projektu

 • 2.	Niepełnosprawni mistrzowie zdobywają sprawności

  2. Niepełnosprawni mistrzowie zdobywają sprawności

 • 3.	Produkcja przypinek, z których korzystają wszystkie Warsztaty Terapii Zajęciowej

  3. Produkcja przypinek, z których korzystają wszystkie Warsztaty Terapii Zajęciowej

Beneficjent

FUNDACJA PRACOWNIA BADAŃ I INNOWACJI SPOŁECZNYCH "STOCZNIA"

Program

Program Wiedza Edukacja Rozwój

Fundusz

Europejski Fundusz Społeczny

Całkowita wartość projektu

2,9 mln zł

Wkład UE

2,75 mln zł