Trwa ładowanie...

 

Trwa zapisywanie na newsletter...

Skorzystaj z Inicjatywy dla Młodych

Fundusze Europejskie stawiają na młodych

To możliwości przeznaczone dla Ciebie – nie tylko w postaci finansowej, ale również poprzez dodatkowe szkolenia, możliwość zdobycia doświadczenia lub innego rodzaju wsparcia. Jeśli sięgniesz po Fundusze Europejskie, łatwiej będzie Ci zrealizować Twoje plany.

Przede wszystkim możesz wziąć udział w projektach skierowanych do osób młodych. Uczestnicząc w nich, możesz także skorzystać z ciekawej oferty szkoleń czy założyć własną firmę. Na tej stronie pokażemy krok po kroku, jaką ofertę dla ludzi młodych mają Fundusze Europejskie i pokażemy Ci, co musisz zrobić, aby z niej skorzystać.

 

Jeśli masz mniej niż 30 lat, nie pracujesz, nie uczysz się i nie szkolisz lub chcesz polecić te działania komuś, kto należy do tej grupy - to czytaj dalej.

Skorzystaj z Inicjatywy dla młodych w trzech krokach

Droga do skorzystania z Funduszy Europejskich dla młodych nie jest trudna i składają się na nią zaledwie trzy kroki, które będziesz musiał wykonać.

Krok 1 Znajdź projekt dla siebie

W znalezieniu najlepszej formy wsparcia dla Ciebie pomoże Ci Wyszukiwarka. Przy jej pomocy po zaznaczeniu obszaru wsparcia (rozwój zawodowy lub zakładanie firmy) oraz wybraniu województwa, w którym chcesz wziąć udział w projekcie, otrzymasz listę projektów pasującą do wybranych przez Ciebie kryteriów.

Twoim zadaniem będzie teraz przejrzenie tej listy i opisów projektów, a następnie wybranie z niej tych, które pasują do Twojej sytuacji (np. są skierowane do osób poniżej 30 roku życia) i najbardziej Ci odpowiadają pod względem proponowanego wsparcia.

Nie wiesz jeszcze, na co możesz liczyć? Oto w skrócie lista rodzajów wsparcia, z których będziesz mógł skorzystać:

  • indywidualny plan działania, który zostanie dla Ciebie przygotowany w formie schematu kroków koniecznych do podjęcia w celu poprawy Twojej sytuacji na rynku pracy,
  • doradztwo zawodowe w zakresie wyboru zawodu zgodnego z posiadanymi przez Ciebie umiejętnościami i możliwościami oraz pomoc w planowaniu kariery zawodowej,
  • bezpośrednia pomoc w znalezieniu pracy – pośrednictwo pracy,
  • wysokiej jakości szkolenia, kursy zawodowe czy studia podyplomowe mające na celu zdobycie przez Ciebie niezbędnych kwalifikacji do wykonywania danego zawodu lub podwyższenie już posiadanych kompetencji,
  • staże i praktyki zawodowe u pracodawców służące zdobyciu niezbędnego doświadczenia zawodowego, którego brak jest dla Ciebie dużą barierą w znalezieniu pracy,
  • dotacje na założenie własnej działalności gospodarczej oraz doradztwo i szkolenia mające na celu zdobycie przez Ciebie niezbędnej wiedzy do prowadzenia własnej firmy, a także pokrycie kosztów ubezpieczeń społecznych przez określony okres 12 miesięcy,

Fundusze Europejskie dla młodych

Teraz kiedy już wiesz, czego możesz szukać, możesz przejść do wyszukiwarki i poszukać projektu dla siebie! Zanim to jednak zrobisz, przeczytaj do końca instrukcję, żebyś wiedział/a co dalej, jak już znajdziesz projekt, który Cię zainteresuje.   

Krok 2 Skontaktuj się z projektodawcą 

W wyszukiwarce otrzymałeś listę projektów, które - mamy nadzieję - pasują do Twoich potrzeb. Jeśli jest ich kilka, wybierz z nich te, które wydają Ci się najbardziej interesujące i w których najprawdopodobniej będziesz mógł wziąć udział. W rubryce dane beneficjenta znajdziesz dane kontaktowe. Teraz pozostaje Ci zadzwonić, napisać lub wybrać się do siedziby projektodawcy, zgłosić chęć udziału w projekcie i sprawdzić, czy rzeczywiście możesz nim zostać.

Krok 3 Skorzystaj z oferty (pracy, stażu, szkolenia, dotacji)

Kiedy uda Ci się już nawiązać kontakt z projektodawcą i ustalić, że możesz zostać uczestnikiem projektu, a oferta pasuje do Twoich potrzeb, nie pozostaje nic innego jak z niej skorzystać. Jak to zrobić, dowiesz się na miejscu od projektodawcy. Od tej pory on będzie Twoim przewodnikiem.

Przycisk

Gwarancje dla młodych

Pomoc, z której możesz skorzystać w ramach Inicjatywy dla młodych należy do pakietu działań pn. Gwarancje dla młodzieży, który został przygotowany z myślą o Tobie i innych młodych osobach w wieku do 30 roku życia. Pakiet oferuje dobrej jakości oferty zatrudnienia, dalszego kształcenia, przyuczenia do zawodu lub stażu w ciągu czterech miesięcy od utraty pracy lub zakończenia kształcenia formalnego. Jeśli chcesz wiedzieć więcej, wejdź na gdm.praca.gov.pl. Znajdziesz na niej szczegółowy opis tego, jak działają Gwarancje, jakie są ich cele i jak z nich skorzystać.

Uwaga!

Jeśli coś z tego, co właśnie przeczytałeś/przeczytałaś, budzi Twoje wątpliwości, to poniżej znajdziesz numery kontaktowe do Punktów informacyjnych. Znajdź ten najbliżej Twojego miejsca zamieszkania i skontaktuj się z nim.

Jeśli interesują Cię zagadnienia z zakresu tematyki Gwarancji dla młodzieży poniżej znajdziesz namiary na Zieloną linię 19 524. Pod jej numerem będziesz mógł się dowiedzieć więcej na temat Gwarancji, a także działań prowadzonych dla młodych przez Urzędy Pracy.

Kontakt:

Inne projekty dla młodych:

Bank Gospodarstwa Krajowego 

Szczególnie może Cię zainteresować realizowany w ramach Gwarancji dla młodzieży program Banku Gospodarstwa Krajowego „Pierwszy biznes – wsparcie w starcie”. Program skierowany jest do osób bez stałego zatrudnienia: studentów, absolwentów szkół i uczelni wyższych, osób bezrobotnych, a także dla prowadzących już działalność gospodarczą, ale planujących utworzenie nowych miejsc pracy.

Jeśli to coś dla Ciebie, sprawdź szczegóły na stronie: www.wsparciewstarcie.bgk.pl