Trwa ładowanie...

 

Trwa zapisywanie na newsletter...

Ścieżka turystyczna w Wapienicy dostępna dla osób niewidomych, słabowidzących i starszych

To dobra informacja dla mieszkańców Bielska Białej czy osób zwiedzających Beskidy. Na tej cieszącej się dużą popularnością 4-kilometrowej ścieżce zadbano o elementy ułatwiające orientację w przestrzeni przez osoby niewidome i słabowidzące. Znajduje się tam m.in. plan tyflograficzny okolicy oraz 12 stanowisk edukacyjnych zintegrowanych z system nadajników YourWay.

Aby skorzystać z systemu, potrzebujemy telefonu komórkowego i darmową aplikacją YourWay, przygotowaną dla osób z dysfunkcją wzroku. Nadajnik przekazuje sygnał do aplikacji, przez co zbliżając się do każdego  stanowiska telefon wibruje, a dodatkowo odtwarza komunikaty zawarte na planszach edukacyjnych. To przykład wykorzystania w praktyce innowacji społecznej, bo tą jest Aplikacja YourWay, która powstała w projekcie "Inkubator Innowacji Społecznych Wielkich Jutra" finansowanym ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w Programie Wiedza Edukacja Rozwój.

Warto dodać, że pomysłodawcą inicjatywy jest Lokalna Organizacja Turystyczna Beskidy, a ścieżka została przystosowana dla osób o szczególnych potrzebach również dzięki dotacji w ramach konkursu Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii Turystyka 2021.

Więcej informacji możemy znaleźć na stronie LOT Beskidy.

Na temat aplikacji i bazie dostępnych obiektów na stronie Fundacji Szansa dla niewidomych