Trwa ładowanie...

 

Trwa zapisywanie na newsletter...

Realizacja projektu „Kultura bez barier”

25 lutego 2021 r. wynikiem pozytywnym zakończył się proces oceny wniosku o dofinansowanie złożonego przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) w naborze dla działania 4.3 Współpraca ponadnarodowa, Programu Wiedza, Edukacja, Rozwój (PO WER). Projekt został wybrany w procedurze pozakonkursowej.

Projekt pn. „Kultura bez barier” realizowany będzie w latach 2021-2023. Wartość projektu wynosi 25 119 600,00 zł (kwota dofinansowania).

Model zostanie przygotowany przez lidera projektu, tj. PFRON, przy wsparciu partnerów krajowych, tj. Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Fundacji Kultury bez Barier oraz zagranicznego, tj. niemieckiego Centrum Kompetencji w zakresie kreatywnego starzenia się i sztuki włączającej.

Projekt ma na celu wypracowanie i wdrożenie nowego modelu zapewniania dostępności oferty instytucji kultury dla osób z niepełnosprawnościami.

Model będzie zawierał usystematyzowany zestaw praktycznych rozwiązań obejmujących ujednolicone podejście metodologiczne, rekomendacje praktyczne konkretnych rozwiązań oraz metody działań służących monitorowaniu i ocenie stopnia realizacji działań instytucji w obszarze dostępności.

Model zostanie przetestowany poprzez wyłonienie w trybie konkursowym ok. 100 instytucji kultury, zróżnicowanych ze względu na posiadane zasoby, typ oferty, obszar działania (lokalny, regionalny, ogólnokrajowy), które w ramach udzielonych grantów przygotują „dostępne” wydarzenie kulturalne, zbudują sieć kontaktów oraz zwiększą własne kompetencje w obszarze dostępności i współpracy z osobami z niepełnosprawnością. Po weryfikacji model zostanie przekazany do stosowania przez różne instytucje sektora kultury w Polsce.

Główne rezultaty projektu to:

  • przygotowanie usystematyzowanego zestawu praktycznych rozwiązań w obszarze dostępności oferty instytucji kultury dla osób z niepełnosprawnościami
  • upowszechnienie dobrych praktyk we wszystkich zainteresowanych instytucjach kultury w kraju
  • realizacja grantów na rzecz dostępności przez 100 instytucji kultury
  • podniesienie kompetencji w zakresie dostępności przez 200 przedstawicieli instytucji kultury
  • wdrożenie nowych rozwiązań przez 95 instytucji kultury
  • nawiązanie współpracy ponadnarodowej z podmiotem z zagranicy oraz budowa sieci kontaktów i wymiany informacji i doświadczeń.