Trwa ładowanie...

 

Trwa zapisywanie na newsletter...

Wybrano projekty dotyczące rozwoju usług w obrębie społeczności lokalnych dla osób z niepełnosprawnością intelektualną

Ministerstwo Rozwoju zakończyło ocenę wniosków w konkursie na Środowiskowy system wsparcia osób dorosłych z niepełnosprawnością intelektualną, czyli rozwój usług w obrębie społeczności lokalnych będących alternatywą dla opieki instytucjonalnej (w tym głównie zapewnianej przez Domy Pomocy Społecznej) dla osób z niepełnosprawnością intelektualną. Do dofinansowania wybrano 9 projektów z 16 złożonych, na łączną kwotę ponad 900 tys. zł.

Głównym problemem dotyczącym wsparcia osób z niepełnosprawnością intelektualną jest brak sprawnego systemu pomocy prawnej i finansowej zabezpieczającej te osoby na wypadek śmierci najbliższych lub niemożności sprawowania przez nich dalszej opieki, która pozwoliłaby osobie z niepełnosprawnością intelektualną na pozostanie w dotychczasowym miejscu zamieszkania. Wyzwaniem jest także rozwój wsparcia dla rodzin i opiekunów, którzy podejmując trud opieki nad osobą z niepełnosprawnością intelektualną, często sami zostają wykluczeni z życia społeczno-zawodowego.

Projekty wybrane do dofinansowania skierowane są do osób z wszelkiego rodzaju niepełnosprawnością intelektualną, w tym z niepełnosprawnością sprzężoną. Jeden z projektów zakłada wsparcie adresowane do węższej grupy osób dorosłych z autyzmem. Koncentrują się one na zapewnieniu skoordynowanego wsparcia zdrowotnego i społecznego, w tym specjalistycznych usług w miejscu zamieszkania (np. asystenta osoby z niepełnosprawnością), rozwoju mieszkalnictwa wspomaganego (np. małe domy stałego pobytu, "group house") oraz miejsc krótkookresowego pobytu zapewniających wytchnienie opiekunom, sieciowaniu lokalnych zasobów, w tym tworzeniu tzw. Kręgów Wsparcia. Jeden z projektów zakłada wykorzystanie gospodarstw rolnych, które mają zasoby lokalowe i doświadczenie w opiece nad osobami starszymi w celu stworzenia tzw. gospodarstw opiekuńczych. Model taki jest próbą przeniesienia na grunt polski rozwiązań holenderskich.

We wszystkich projektach duży nacisk położony jest na działania mające na celu usamodzielnianie osób z niepełnosprawnością aż po możliwie samodzielne życie. Proponowane w projektach modele uwzględniają zasadę podmiotowości, czyli postawienia osoby z niepełnosprawnością intelektualną w centrum oraz „szycia na miarę” potrzebnego jej i rodzinie wsparcia.

Na tym etapie wnioskodawcy będą się koncentrować na wypracowaniu w ramach projektów nowego podejścia. W kolejnym konkursie, którego ogłoszenie planowane jest w II kwartale przyszłego roku, najlepsze z opracowanych modeli zostaną przetestowane w praktyce.

Lista projektów wybranych do dofinansowania.  (XLS 36 KB)

Więcej informacji na temat konkursu