Trwa ładowanie...

 

Trwa zapisywanie na newsletter...

Wiceminister Paweł Chorąży: W centrum stawiamy człowieka

Piątkowa konferencja konsultacyjna dotyczyła Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju w kontekście jakości pracy i życia Polaków oraz priorytetów polityki społecznej.

Wiceminister przemawia na konferencji

Główny cel Strategii to tworzenie warunków dla wzrostu dochodów mieszkańców Polski przy jednoczesnym wzroście spójności w wymiarze społecznym, ekonomicznym i terytorialnym. Do jego osiągnięcia niezbędny jest rozwój kapitału ludzkiego i społecznego. W SOR przeprowadzona została szczegółowa analiza obecnej sytuacji, a także proponowanych celów i rozwiązań w tym obszarze.

"Polska doświadcza zmiany demograficznej, która będzie coraz bardziej widoczna. Strategia ma przede wszystkim wymiar gospodarczy, ale w centrum wszystkich swoich działań stawia człowieka i bardzo mocno akcentuje kwestie dotyczące spójności społecznej, rozwoju kapitału ludzkiego i społecznego jako klucza do rozwoju nowoczesnej gospodarki "– powiedział podczas konferencji wiceminister Paweł Chorąży.

Podstawowe wyzwania, z którymi Polska musi się zmierzyć w najbliższych latach  to m.in.: emigracja zarobkowa (zwłaszcza wśród osób młodych), starzejące się społeczeństwo i niska dzietność. Ponadto problem stanowi deficyt tanich mieszkań, niskie zaufanie społeczne do instytucji publicznych czy niedopasowanie edukacji do potrzeb nowoczesnej gospodarki. Niekorzystne trendy demograficzne, jakie obserwujemy już od kilku lat wymuszają prowadzenie racjonalnej polityki migracyjnej, która zniweluje efekty odpływu wysokokwalifikowanych kadr. Główne wyzwania dla polskiego rynku pracy to niski poziom realnych dochodów, który hamuje rozwój gospodarki i ogranicza popyt wewnętrzny. Kolejną barierą do przełamania jest rozwarstwienie społeczne przejawiające się w nierównym dostępie do usług publicznych, czy niewykorzystaniu zasobów. Odpowiedzią na te wyzwania będą zaproponowane w Strategii rozwiązania z obszaru spójności społecznej oraz kapitału ludzkiego i społecznego.

Głównym przesłaniem działań zaproponowanych w Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, dotyczących spójności społecznej, jest efektywne wsparcie rozwoju i wykorzystanie potencjału grup społecznych na rynku pracy takich jak: osoby młode, kobiety, osoby niepełnosprawne, migranci oraz przeciwdziałanie segmentacji na rynku pracy. W odpowiedzi na wyzwania demograficzne chcemy poprawić dostępność usług, takich jak kompleksowe i systemowe wspieranie rodzin z dziećmi,  zwiększenie poziomu aktywności zawodowej czy programy usprawniające politykę migracyjną oraz aktywizujące osoby z obszarów wiejskich.

Obecnie poziom edukacji formalnej w Polsce jest wysoki, ale umiejętności wykształconych osób nie są dostosowane do potrzeb rynku. Chcemy lepiej dopasować kształcenie do potrzeb nowoczesnej gospodarki przez nacisk na kreatywność, innowacyjne myślenie i wykorzystanie nowych technologii. Dzięki wzmocnieniu zaangażowania i współpracy społecznej, kształtowaniu odpowiednich postaw (za pomocą edukacji obywatelskiej, kulturalnej i medialnej), wzmacnianiu tożsamości i poczucia wspólnoty mamy szansę zwiększyć udział kapitału społecznego w rozwoju społeczno-gospodarczym kraju.

prelegenci

W konferencji wzięli m.in. udział: wiceminister Teresa Wargocka z Ministerstwa Edukacji Narodowej, wiceminister Krzysztof Michałkiewicz z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, wiceminister Piotr Dardziński z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, wiceminister Rafał Romanowski z Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Dyrektor Departamentu Mecenatu Państwa z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Maciej Dydo, Zastępca Dyrektora Departamentu Polityki Lekowej i Farmacji z Ministerstwa Zdrowia Ewa Warmińska, Pełnomocnik Rządu ds. Społeczeństwa Obywatelskiego i Równego Traktowania Wojciech Kaczmarczyk oraz dr hab. Izabela Warwas z Uniwersytetu Łódzkiego i dr hab. Piotr Szukalski prof. Uniwersytetu Łódzkiego, którzy dyskutowali nad założeniami Strategii, a także prezentowali swój wkład w jej dalszą realizację.