Trwa ładowanie...

 

Trwa zapisywanie na newsletter...

Ministerstwo Rozwoju poszukuje nowych, wschodzących gałęzi przemysłu i gospodarki

Ministerstwo Rozwoju wspólnie z ekspertami OECD i wybranymi samorządami województw poszukuje nowych, wschodzących gałęzi przemysłu i gospodarki. 

Realizacja wspólnego projektu badawczego pn. Stimulating local emerging industries through enterpreneurship and SME development rozpoczęła się już w kwietniu 2017 r.

Jego głównym celem jest zbadanie:

  • jak poszczególne regiony identyfikują i dywersyfikują nowe gałęzie przemysłu,
  • co utrudnia, a co sprzyja temu procesowi,
  • w jaki sposób polityki publiczne mogą lepiej adresować wsparcie dla przedsiębiorców, którzy rozwijają nowe sektory gospodarki.

Jednym z elementów jest również ocena sposobu identyfikacji i wdrażania tzw. Regionalnych Inteligentnych Specjalizacji i rekomendacje dla ewentualnego usprawnienia tego procesu. Zgodnie z dotychczasowymi obserwacjami, podstawą wzrostu nowych sektorów jest odpowiednia wiedza, współpraca i wymiana informacji pomiędzy firmami, instytucjami szkolnictwa wyższego i podmiotami badawczymi, pozwalająca na skuteczną identyfikację możliwych kierunków rozwoju przedsiębiorstw (nowe rynki, nowe technologie, nowe usługi i produkty) i mająca wpływ na wyspecjalizowanie się regionu w danym kierunku.

Efektem projektu będzie więc identyfikowanie kluczowych czynników, sprzyjających rozwijaniu perspektywicznych sektorów i branż w danym województwie.

Sala, w której odbywało się spotkanie

"Dzięki tej współpracy zdobywamy unikatową wiedzę na temat możliwości rozwoju lokalnych polityk rynku pracy, edukacji, innowacji czy rozwoju gospodarczego, opartą o przykłady rozwiązań międzynarodowych i skutecznie wykorzystujemy ją do realizacji programów współfinansowanych z funduszy unijnych, a także do wzmacniania efektywności polityk krajowych" – mówi Paweł Chorąży, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie  Rozwoju.

Uczestnicy spotkania

Projekt jest realizowany w trzech polskich województwach: pomorskim, małopolskim i mazowieckim. Dotychczas odbyły się już dwie tygodniowe wizyty studyjne z udziałem międzynarodowych ekspertów OECD, władz samorządowych, przedsiębiorców, instytucji badawczych i otoczenia biznesu.

Wizyty odbyły się w województwie małopolskim (lipiec br.) oraz w pomorskim (wrzesień br.), natomiast w województwie mazowieckim planowana jest w styczniu 2018 r.

Efektem projektu będą trzy raporty regionalne oraz raport podsumowujący najważniejsze wnioski i rekomendacje, które zostaną opracowane w I i II kwartale 2018 r.

Prezentacja pokazana na spotkaniu