Trwa ładowanie...

 

Trwa zapisywanie na newsletter...

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej stawia czoła koronawirusowi - podsumowanie tygodnia

Pandemia, z którą w ostatnim czasie zmaga się świat, oddziałuje na wiele aspektów codziennego życia. Najważniejszym z nich jest oczywiście zdrowie. Jednak już teraz wiadomo, że skutki pandemii będą odczuwalne również w gospodarce. Aby móc je jak najbardziej złagodzić, polski rząd zaproponował pakiet antykryzysowych rozwiązań dla przedsiębiorców. Specjalne udogodnienia i rekomendacje dla osób, firm i instytucji korzystających z Funduszy Europejskich wprowadziło również MFiPR. W telegraficznym i bardzo selektywnym skrócie przedstawiamy, jak wygląda sytuacja w poszczególnych programach i na co mogą liczyć beneficjenci.

Program Wiedza Edukacja Rozwój

Od kilku lat uczelnie medyczne z wykorzystaniem funduszy unijnych inwestowały w sprzęt, na którym szkolą się przyszli lekarze. Teraz uczelnie mają przymusową przerwę, a sprzęt mógłby zostać wykorzystany do leczenia. Tak właśnie stanie się po decyzji ministrów Małgorzaty Jarosińskiej-Jedynak i Łukasza Szumowskiego. Do szpitali z uczelni medycznych trafi 108 sztuk sprzętu medycznego, w tym 14 respiratorów. Zostanie on wykorzystany do leczenia chorych na COVID-19. A to jeszcze nie koniec, bo wciąż zbieramy informacje o tym, ile urządzeń kupionych za fundusze unijne można w ten sposób zagospodarować.

Ponadto nauczyciele i uczniowie korzystają ze Zintegrowanej Platformy Edukacyjnej, która powstała dzięki dofinansowaniu z Programu. Mają na niej dostęp do e-podręczników oraz materiałów dydaktycznych do kształcenia ogólnego i zawodowego. Z danych wynika, że tylko jednego dnia (18 marca) materiały na platformie zostały wyświetlone ponad 3 miliony razy. Aktualnie na platformie zarejestrowanych jest około 2 milionów użytkowników.

Program Infrastruktura i Środowisko

Korzystający z tego programu mają możliwość kontaktu telefonicznego, mailowego lub za pomocą wideokonferencji z Ministerstwem Funduszy i Polityki Regionalnej, które planuje też rozpoczęcie e-szkoleń. Odroczone zostały stacjonarne kontrole projektów, a w niektórych przypadkach jest prowadzona zdalna kontrola dokumentów. Na prośbę beneficjentów wydłużane są terminy na składanie wniosków o płatność. Planowane jest wydłużenie terminu trwania naboru wniosków o dofinansowanie i są udzielane zgody na odroczenie terminu podpisywania umów o dofinansowanie. Szczególne postępowanie dotyczy projektów z sektora zdrowia.

Program Inteligentny Rozwój

Instytucje pośredniczące w tym programie, między innymi Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, Bank Gospodarstwa Krajowego i Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, wydłużyły termin składania wniosków w konkursach, których zakończenie było planowane na marzec i początek kwietnia. Postęp prac w projektach dofinansowanych z POIR jest sprawdzany za pomocą komunikacji elektronicznej. MFiPR zaproponowało również wprowadzenie zmian dotyczących kredytu technologicznego, rozszerzenie funduszu gwarancyjnego dla małych i średnich przedsiębiorstw oraz uruchomienie funduszu pożyczkowego o wartości co najmniej 400 milionów złotych.

Program Polska Wschodnia

Eksperci zdalnie oceniają wnioski o dofinansowanie, a wnioski o płatność są realizowane na bieżąco, aby zabezpieczyć płynność finansową w projektach. Podmioty, realizujące projekty współfinansowane z Programu Polska Wschodnia, mogą liczyć na pełną elastyczność i pomoc instytucji zarządzającej, również w przypadku konieczności wprowadzenia zmian w projekcie.

Program Polska Cyfrowa

Terminy składania wniosków w kilku działaniach zostały już wydłużone, a w przypadku kolejnych jest planowane ich wydłużenie. Wnioski o dofinansowanie w ramach trwających i zakończonych naborów są oceniane zdalnie przez ekspertów. Kontrole planowane do końca marca zostały odwołane, a nowe terminy będę wkrótce ustalane.

Program Interreg i Europejski Instrument Sąsiedztwa

W tych programach projekty są realizowane na poziomie międzynarodowym, dlatego MFiPR wspólnie z partnerami zagranicznymi pracuje nad wprowadzeniem mechanizmów, które pozwolą na bardziej elastyczne działania. W planach są między innymi: wydłużenie czasu realizacji projektów i terminów składania wniosków o płatność, wprowadzenie elastycznych terminów kontroli i zmiana oceny kwalifikowalności wydatków, na którą wpływ ma zagrożenie epidemią.